Prawnuczka Marii Konopnickiej z dziećmi w bibliotece

data dodania: poniedziałek 11 października 2010

Niecodzienni goście przybyli 7 października do Oddziału Dziecięcego Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Września. Na lekcji bibliotecznej dla klas III Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 zagościły prawnuczka Marii Konopnickiej Joanna Modrzejewska wraz z swą córką praprawnuczką poetki Elżbietą Twardowską. Na tę okazję została zorganizowana przez panie bibliotekarki inscenizacja – wywiad z Marią Konopnicką. W rolę poetki wcieliła się Marta Rewers, a pytania zadawała dziennikarka Liliana Podemska. Po przeprowadzonym wywiadzie głos zabrała potomkini poetki Joanna Modrzejewska, która przekazała wiele wiadomości od swojej mamy, która znała jeszcze Marię Konopnicką. W chwili śmierci prababki mama J. Modrzejewskiej miała 12 lat, ale to wiek, w którym można wiele zapamiętać. A mówiła o … dłoniach, które były drobne, ale dające poczucie bezpieczeństwa, kiedy prowadziła ją za rączkę. Konopnicka miała też piękne włosy o oszałamiającym miedzianozłotym kolorze. Mama moja miała prościutkie włosy jak druty, takie jak ja, a Konopnickiej się mocno falowały. Zapamiętała też babcię jako osobę ogromnie wrażliwą na ludzką krzywdę. Konopnicka nie pozwalała na przykład zrywać kwiatków, gałązek i liści czy dręczyć zwierząt. Miała serce pełne uczucia i zrozumienia dla ludzi i dla całego świata przyrody.” Po wysłuchaniu opowieści uczniowie pytali o rodzinę Marii Konopnickiej, czy ktoś odziedziczył zdolności pisarskie… Na zakończenie spotkania dyrektor biblioteki Wioletta Mazurkiewicz wręczyła przybyłym paniom kosz jesiennych kwiatów, po czym panie udały się na wędrówkę po Wrześni w towarzystwie Sebastiana Mazurkiewicza, dyrektora Muzeum Regionalnego.

Wioletta Mazurkiewicz