SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ, PODRÓŻĄ I PRZYGODĄ PODCZAS TYGODNIA BIBLIOTEK

data dodania: wtorek 17 maja 2022

Miesiąc maj to chyba najważniejszy dla każdej biblioteki czas w roku. Obchodzony jest wówczas Tydzień Bibliotek – ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo. W tym roku odbyła się już XIX odsłona tego ważnego wydarzenia, pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu” i oczywiście, jak co roku, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wrześni włączyła się do jego obchodów.

Pierwszym gościem naszej biblioteki była pani Agnieszka Frączek – językoznawczyni i autorka literatury dla dzieci, która opowiadała zgromadzonym dzieciom o swoich książkach, o tym skąd czerpie pomysły oraz o prawdzie i fikcji
w literaturze. Nie obyło się również bez krótkiej wzmianki o poprawności językowej, dzieci próbowały swych sił odnajdując błędy
w wypowiedzi autorki. Oczywiście, pani Agnieszka czytała młodym czytelnikom swoje wierszyki i opowiadała ciekawe anegdoty oraz na przykładzie książek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” czy „A to feler! O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem” zdradziła, jak napisać historię opartą na faktach i wzbogacić ją szczyptą fantazji.

Naszą bibliotekę podczas Tygodnia Bibliotek odwiedził również pan Łukasz Wierzbicki pisarz, podróżnik, „oswajacz” historii. Autor opowiadał dzieciom o swoim dzieciństwie, swojej pierwszej „książce”, którą napisał jeszcze będąc w przedszkolu, o historii zasłyszanej od dziadka, która odmieniła jego życie. Przede wszystkim jednak opowiadał o swoich książkach: „Dziadek
i niedźwiadek”, „Afryka Kazika”’ „Ocean to pikuś” i „Wokół świata na wariata”, ciekawym historiom towarzyszyły anegdoty i prezentacja, która niezwykle podobała się słuchaczom oraz wiele ciekawych i fascynujących rekwizytów.

Serdecznie dziękujemy naszym gościom za ciekawą przygodę z książką, którą zaoferowali naszym czytelnikom. A młodych miłośników książek zapraszamy do biblioteki, gdzie można wypożyczyć książki pani Agnieszki Frączek i pana Łukasza Wierzbickiego oraz wiele innych i ciekawych pozycji.