header header header
W miesiącu styczniu 2009 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wrześni czynnie włączyła się do akcji "UWOLNIJ KSIĄŻKĘ˜", czyli BOOKCROSSING polegającej na celowym pozostawieniu książki na specjalnie oznaczonych miejscach, aby każdy mógł ją przeczytać i przekazać dalej. BookCrossing to uwalnianie książek. Książki na półce nikomu nie przynoszą już pożytku, żyją wtedy, kiedy są czytane. Wszystkie książki warte są przeczytania, ale nie wszystkie warte są kupowania. Każda książka ma swojego czytelnika. Musi go tylko znaleźć. Cele akcji są proste: chodzi o podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce, o przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania, o znalezienie przyjaciół i znajomych myślących podobnie jak my i wreszcie – o dobrą zabawę. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.bookcrossing.pl.Na terenie Wrześni "uwalniane książki"
są Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy
we Wrześni przy ul. Dzieci Wrzesińskich 13 ora z Filii nr 1.Czym jest bookcrossing?
Celem bookcrossingu jest zachęcenie do czytania i jednocześnie umożliwienie korzystania z książek, zwłaszcza tym, których nie stać na ich zakup. W tej chwili na świecie krąży około 650 tysięcy "uwolnionych książek". Do całego ruchu należy 150 tysięcy czytelników na całym świecie, w tym 2,5 tysiąca w Polsce.

Na czym polega bookcrossing?
Ogólnie chodzi o to, aby cały świat stał się biblioteką. Idea polega na celowym pozostawianiu książek w miejscach publicznych dla potencjalnych czytelników, ci z kolei po znalezieniu rejestrują książkę na stronie internetowej www.bookcrossing.pl, a po przeczytaniu ponownie pozostawiają ją na wyznaczonej półce. Dzięki internetowemu systemowi monitoringu, można prześledzić losy uwalnianej książki. Pomysł ten będzie w pełni zrealizowany dopiero wtedy, kiedy upowszechni się rejestrowanie w sieci książki, którą wypuszcza się w świat. Zachęcamy gorąco do "uwalniania książek".Sukces zależy przede wszystkim od liczby osób, które mają ochotę i możliwość włączenia się do akcji.Jak działa BookCrossing.pl? Sukces zależy przede wszystkim od liczby osób, które mają ochotę i możliwość włączenia się do akcji.
  1. Właśnie usłyszałeś o BookCrossingu i chcesz uwolnić swoją książkę.
  2. Wejdź proszę na stronę: www.bookcrossing.pl i wcisnij guzik "uwolnij książkę". Wypełnij formularz zgłoszeniowy (robisz to pierwszy raz, więc zostaniesz poproszony o uprzednie zarejestrowanie się). Po rejestracji książki w systemie otrzymasz nr BIP a system przeniesie cię do sekcji Wpisów, gdzie będziesz mógł dokonać pierwszego Wpisu. We wpisie oprócz kilku słów na jej temat będziesz poproszony o podanie miejsca gdzie ją zostawisz, na jaką półkę ją odłożysz, czy też komu ją dasz/-łeś. Wpisy są bardzo ważne! - nie lekceważ ich, pomogą one innym użytkownikom poznać historię książki, śledzić jej drogę oraz poznać opinie innych na jej temat.
  3. Gdy już uwolniłeś książkę i spisałeś jej nr BIP możesz odwiedzać stronę www.bookcrossing.pl i sprawdzać czy nie ma nowych Wpisów na jej temat. Wejdź proszę na stronę główną jest tam napis: Wpisz BIP i puste pola, które trzeba zapełnić. Wpisz numer, zostaniesz przeniesiony do sekcji Wpisów odnoszących się do Twojej książki. Znajdziesz tam swój Wpis oraz Wpisy innych, którzy znaleźli, przekazali Twoją książkę dalej lub pozostawili na półce BookCrossingowej. Teraz już wiesz dlaczego Wpisy są tak ważne!
  4. Sam po jakimś czasie znajdziesz książkę z etykietą BookCrossing.pl. Na początku dokonaj Wpisu - ktoś, kto ją uwolnił na pewno to doceni, podobnie jak Ty doceniłeś Wpisy innych na temat Twojej książki, pamiętasz tę radość? Poza tym nie pozwól, żeby ktoś się martwił, co dzieje się z jego książką. Wpisz BIP i wypełnij wymagane pola i pamiętaj, że będąc w sekcji Wpisów możesz przeczytać, kto tę książkę uwolnił, kto ją miał przed Tobą - możesz zapoznać się także z opiniami innych na temat samej książki.
  5. To właściwie wszystko! Reasumując: uwalniamy a potem dokonujemy Wpisów - za każdym razem, gdy zostawiamy książkę lub bierzemy ją z jakiegoś miejsca.
  6. Bardziej wymagający BookCrosserzy mogą wytropić i zapolować na książkę. Korzystając z zaawansowanej wyszukiwarki mogą poszukać, czy dana książka jest w naszej bazie a potem na podstawie Wpisu odszukać użytkownika, który ją ma i nawiązać z nim kontakt poprzez interfejs do wysyłania poczty spod strony znajdujący się w dziale Książki. Ponadto, naszym celem jest stworzenie sieci półek wymiany książek, Oficjalnej Strefy BookCrossingowej, która pozwoli zobaczyć, jakie książki są na półce na "ulicy obok" w Twoim mieście, gdzie być może będzie jedna z takich półek.

Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl