header header header
WOJCIECH CEJROWSKI WE WRZEŚNI
W poniedziałek 20.05.2013r., z inicjatywy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy we Wrześni, w ramach „Wrzesińskiego Kalejdoskopu Literackiego”, odbyło się długo oczekiwane spotkanie z Wojciechem Cejrowskim, pisarzem, fotografem i autorem książek. W sali Wrzesińskiego Ośrodka Kultury zgromadziło się ponad 400 osób, by posłuchać fascynujących opowieści o realiach życia w Ameryce Południowej i Łacińskiej. Znany podróżnik, jak zawsze, jasno przedstawiał swoje poglądy i dewizy życiowe, bawił, śmieszył i uczył. Widzowie mogli nie tylko posłuchać barwnych relacji i ciekawych anegdot, ale również obejrzeć interesujące fotografie znanego podróżnika.
 

„KAWA NA ŁAWĘ Z BOGDANEM RYMANOWSKIM”
12 marca 2013 r. w ramach Wrzesińskiego Kalejdoskopu Literackiego organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy we Wrześni odbyły się dwa spotkania autorskie z dziennikarzem Bogdanem Rymanowskim, gospodarzem programów w TVN24 „Kawa na ławę” i „Jeden na jeden” oraz autorem książki „Ubek”. Książka opowiada o kulisach pokojowego przekazania władzy przez komunistów w 1989 roku, wpływie tajnych służb na wynik czerwcowych wyborów oraz roli, jaką wciąż w naszym kraju odgrywają dawni, tajni współpracownicy. Janusz Molka jest pierwszym funkcjonariuszem bezpieki, który odczuwa wstyd. Po latach łamie zmowę milczenia. Ze szczegółami opowiada o tym, jak SB kontrolowała opozycję, a swoje ofiary prosi o wybaczenie.
 

Spotkanie z prof. Waldemarem Łazugą
10 czerwca 2013r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wrześni wraz ze Starostwem Powiatowym oraz Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich, zorganizowała dla swoich czytelników kolejne spotkanie z cyklu Wrzesińskiego Kalejdoskopu Literackiego. Tym razem gościem był profesor Waldemar Łazuga wybitny historyk, erudyta, polityk, a także autor najnowszej książki „Kalkulować… POLACY NA SZCZYTACH C.K. MONARCHII. Spotkanie, odbywające się w sali czasowej Muzeum Regionalnego, zgromadziło ok. 100 słuchaczy, którzy z zainteresowaniem przysłuchiwali się rozmowie filantropa z prowadzącym spotkanie dyrektorem Muzeum, panem Sebastianem Mazurkiewiczem. Gość biblioteki nie tylko opowiadał o swojej książce, ale również przedstawiał wiele interesujących historycznych faktów dotyczących regionu wielkopolskiego i powiatu wrzesińskiego, szczególnie strajku Dzieci Wrzesińskich i echa, jakim odbiło się to wydarzenie w innych rejonach Polski. Rozmowa z profesorem odbyła się w miłej i życzliwej atmosferze.
 

JAN OD BIEDRONKI
Niezwykła osobowość oraz nieprzeciętna charyzma Anny Seniuk udzieliła się chyba wszystkim uczestnikom w dniu 7 października 2013 r. podczas spotkania poetyckiego z wybitną aktorką teatralną i filmową organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy we Wrześni. Spotkanie odbywało się w ramach Wrzesińskiego Kalejdoskopu Literackiego pod hasłem „Jan od biedronki” i miało charakter poetycko-refleksyjny. Pani Ania opowiedziała zgromadzonym na sali widzom o blaskach i cieniach pracy aktorskiej, o własnej recepcie na udane życie zawodowe i prywatne oraz o uśmiechu i poczuciu humoru, które według pani Ani powinny być nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Ukoronowaniem spotkania była recytacja wybranych wierszy księdza Jana Twardowskiego, którego aktorka darzy szczególną sympatią.
 

Wiara według Szymona Hołowni
18 listopada 2013 roku gościł w naszym mieście Szymon Hołownia - znany dziennikarz i publicysta. Spotkanie odbyło się w ramach Wrzesińskiego Kalejdoskopu Literackiego, który od trzech lat z powodzeniem organizuje Biblioteka Publiczna we Wrześni. Spotkanie autorskie odbyło się we Wrzesińskim Ośrodku Kultury i przyciągnęło tłumy (ponad 400 osób), które z zainteresowaniem słuchały rozmowy nt. teologicznego i kanonicznego oblicza Kościoła pokazując, że „mimo iż katolicyzm jest skomplikowaną religią można mówić o nim po ludzku jak i również po ludzku żyć według jego zasad”. Autor bardzo chętnie opowiadał także o Fundacji Kasisi (którą założył) wspierającej Dom Dziecka w Zambii. Po trwającym niemal dwie godziny spotkaniu, dziennikarz przez kolejną godzinę podpisywał swoje książki.
 

Spotkanie autorskie z Krystyną Sienkiewicz
W kolejnej odsłonie Wrzesińskiego Kalejdoskopu Literackiego, publiczności została zaaplikowana duża dawka śmiechu. Stało się to za sprawą aktorki Krystyny Sienkiewicz, która dnia 10 grudnia na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy we Wrześni bawiła wrześnian swoją „Śmiechoterapią”. Pani Krystyna, delikatna kobieta z niespożytą energią, zaprezentowała w swoim półtoragodzinnym recitalu piosenki i skecze na najróżniejsze tematy, wśród których dominowały te związane z miłością i relacjami damsko-męskimi. Artystka, prezentując swoje zdolności artystyczne, zachwyciła publiczność ogromnym temperamentem i poczuciem humoru. Po występnie można było otrzymać autograf oraz zakupić jej najnowszą książkę zatytułowaną „Cacko”.
stat4u

Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl